? Kadim Hikmet Akademisi | Hakkımızda
HESABIM
G?R?? YAP

Ho?geldiniz! Hesab?n?za buradan giri? yapabilirsiniz.ya da
YENİ HESAP OLUŞTUR

Bilgilerinizi girerek yeni bir hesap edinebilirsiniz.


Hakkımızda

 

Kadim Hikmet Akademisi, Kalıcı Değerler ve Maarif Vakfı (KADEM) bünyesinde kurulan bir eğitim programıdır. Kalıcı Değerler ve Maarif Vakfı 2009 yılından beri lisans düzeyindeki öğrencilere burs ve destek eğitim programı düzenleyen ve bünyesindeki Litera Yayıncılık’ın faaliyetleri ile unutulmaya yüz tutmuş klasik eserleri orijinal nüshalarından Türkçe'ye çevirerek günümüze tekrar kazandırmaya çalışan bir vakıf olarak hizmet vermektedir. Kadim Hikmet Akademisi de sahip çıkmayı ve gelecek nesillere aktarmayı ümit ettiğimiz klasik düşünce geleneğini anlamak ve topluma aktarmak düşüncesiyle 2016 yılında KADEM Vakfı'na bağlı olarak kurulmuştur.


Kadim Hikmet Akademisi 2 yıllık bir müfredat çerçevesinde işleyen bir eğitim programı sunuyor. Bu program çerçevesinde beş ana başlık altında sınıflandırılmış klasik metinler klasik usule riayet ederek incelikli bir okuma ile işleniyor. Yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencilere hitap eden bu programda Felsefe, Mantık, Tasavvuf, Genel Düşünce, Usul-i Fıkıh ve Kelam alanlarının en belirgin eserleri olarak öne çıkan klasik eserler alanının uzmanı hocalarımız tarafından ayrıntılı bir okuma ile derinlemesine ele alınıyor.


Bu derslerden ümidimiz klasik eserlerle buluşan öğrencilerimizin bu eserleri en iyi şekilde anlamalarının yanında; müellifin eseri telif sebebini fark ve idrak ederek kadim eserlerin eskimeyen kıymetini keşfedip bu değerleri topluma yansıtacak bir düşünce sisteminin yeniden inşasına aracı olmaktır.


Derslere katılmak için ilgili bölümlerden mezuniyet şartı aranmayacaktır. Başvurular bu alanlardaki klasik eserleri okumak ve anlamak isteyen tüm yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açıktır.